Światowy Kongres Nauk Politycznych 2023, który miał miejsce w dniach 15-19 lipca w Buenos Aires, został oficjalnie zakończony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Nauk Politycznych (IPSA). To wydarzenie stanowiło wyjątkową okazję do nauki od znakomitych prelegentów, prowadzenia debat z kolegami oraz poszerzania horyzontów w dziedzinie nauk politycznych. Było to niezwykłe wydarzenie dla świata nauk politycznych, gdyż tegoroczny Kongres odbył się po raz, od pięciu lat, w formie stacjonarnej. Poprzednia edycja, w Lizbonie, ze względu na pandemię COVID-19 odbył się w sposób zdalny.

Tegoroczny temat kongresu, "Politics in the Age of Transboundary Crises: Vulnerability and Resilience", skupiał się na wyzwaniach, jakie stawia przed polityką zarówno krajową, jak i międzynarodową, złożone problemy transgraniczne, takie jak zmiany klimatyczne, terroryzm cybernetyczny, globalne migracje, niestabilność finansowa czy pandemia COVID-19. Te problemy mają charakter transgraniczny, przekraczając granice państw w epoce intensywnej globalnej łączności. Zakłócenia w jednym regionie świata szybko przenoszą się na całym globie poprzez wysoko zintegrowane globalne sieci.

Kongres odniósł sukces, zgromadzając 2 995 uczestników z 98 krajów, którzy prezentowali swoje badania podczas ponad 80 sesji obejmujących szeroki zakres tematyczny. Program Kongresu był bogaty i zróżnicowany, z prezentacją 2 556 prac na 647 panelach (568 osobiście i 79 wirtualnie), co stanowiło największy program w historii Kongresów IPSA. Warto podkreślić, że w skład programu wchodziło 4 sesje plenarne, 3 sesje tematyczne, 12 sesji specjalnych i 4 sesje nagrodowe. Program obejmował główne dziedziny nauki politycznej, a Komitety Badawcze zorganizowały 368 paneli na swoje specyficzne tematy. Jak podają organizatorzy, kobiety stanowiły 46% uczestników Kongresu, a delegaci z Ameryki Południowej stanowili 45% uczestników.

 

Delegacja politologów z Polski na Kongresie w Buenos Aires

 

W Kongresie uczestniczyło również wielu politologów z Polski. Było to prawie 50 osób, z których znakomita większość z nich zaprezentowała wyniki swoich badań osobiście, a kilka osób wybrało formę zdalną. W trakcie wydarzenia odbyła się także zmiana Prezydenta Komitetu Wykonawczego, którym został prof. Pablo Oñate z Hiszpanii, wybrany na tę funkcję w 2021 roku. Jest to powiązane z wyborem w dniu 18 lipca 2023 r. prof. Yuko Kasuya z Japonii na funkcję Prezydenta-Elekta. Profesor Oñate, który zastępuje Dianne Pinderhughes z Stanów Zjednoczonych, będzie pełnić funkcję przez dwuletnią kadencję, obejmującą lata 2023-2025. Co istotne, na członkinię Komitetu Wykonawczego wybrana została reprezentantka z Polski, prof. Magdalena Musiał-Karg z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Miastem goszczącym kolejną edycję Kongresu będzie koreański Seul. Konferencja odbędzie się w Centrum Konferencyjnym i Wystawowym Coex w dniach 12-16 lipca 2025 roku. Program zostanie przygotowany przez prof. Irasemę Coronado i prof. Azul A. Aguiar Aguilar, którzy pełnią funkcję Współprzewodniczących Programu, i będzie skupiał się na temacie "Odpieranie autokratyzacji w skonfliktowanych społeczeństwach". Kongres w Seulu odbędzie się już po raz drugi. Pierwszy raz miasto to gościło politologów z całego świata w 1997 r.