Dobiegł końca 24. Światowy Kongres Nauk Politycznych, który odbywał się w Poznaniu w dniach 23-28 lipca 2016 r. Była to pierwsza edycja Kongresu w tej części Europy, a Poznań przyciągnął prawie 3000 naukowców z 99 państw. Prace Kongresu toczyły się w obiektach Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odbyło się ponad 600 paneli, a także 5 sesji plenarnych, na których wystąpili najbardziej znani goście (m.in.): Richard Wilkinson, prezydent IPSA – Aiji Tanaka czy Leszek Balcerowicz.

Tematem tegorocznej edycji była "Polityka w świecie nierówności". Kwestie uznania i nierówności są dziś kluczowym zagadnieniem w świecie polityki. Tożsamości regionalne, religijne, kulturalne zostają zmobilizowane i domagają się uznania i inkluzji politycznej. Jednocześnie występuje coraz większe uzależnienie od rynków, w tym rynków globalnych. Sprawia to, że coraz trudniejsze staje się rozwiązywanie problemów związanych z napięciami pomiędzy np. północą i południem, a także kwestii nierówności w ramach poszczególnych państw, regionów, a nawet społeczności lokalnych.

Kongres obfitował również w wydarzenia towarzyszące. Uroczysta ceremonia otwarcia, która odbyła się w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, uświetniona została koncertem polskiej muzyki klasycznej i muzyki filmowej. 26 lipca 2016 r. odbył się zaś „polski wieczór” na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, w trakcie którego zaprezentowane zostały specjały polskiej kuchni, a uczestnicy obejrzeć mogli pokaz tańców ludowych i koncert. Zwieńczeniem czwartego dnia kongresu był koncert amerykańskiej pianistki, laureatki nagrody GRAMMY, Angelin Chang z okazji czterdziestolecia IPSA Research Committee on Asian and Pacific Studies. Odbył się on w neorenesansowej Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, znanej ze swej doskonałej akustyki. Uczestnicy mieli ponadto możliwość skorzystania z wielu wycieczek, dzięki czemu zwiedzić mogli najważniejsze części Poznania: Stare Miasto, Dzielnicę Cesarską czy Ostrów Tumski. Podczas ceremonii zamknięcia, która również odbyła się w Auli UAM, symbolicznie przekazano flagę organizatorom kolejnego Kongresu w 2018 r. – przedstawicielom Australii. Za część arystyczną odpowiadał tym razem Chór Kameralny UAM.

Uczestnicy Kongresu bardzo wysoko ocenili organizację Kongresu. Jest to niezwykle ważne, bowiem była to nie tylko okazja do prezentacji wyników swoich badań i dyskusji, ale także miejsce zawarcia nowych znajomości w skali międzynarodowej, dzięki którym współpraca pomiędzy badaczami z całego świata będzie łatwiejsza.

IMG 3459

Fot. D. Kłos

IMG 2282

Fot. D. Kłos

IMG 2276

Fot. D. Kłos

DSC 0595

Fot. A. Piechocki

DSC 0723

Fot. A. Piechocki

IMG 5982

Fot. D. Kłos
wycieczki
Fot. W. Mania
zamkniecie
Fot. D. Kłos